Záření mobilních vysilačů může způsobit rakovinu

19. února 2008 v 19:31 | ÖDP
Tisková zpráva ÖDP, jejíž předseda Klaus Buchner je odborníkem na účinky mobilních telefonů.

Milí přátelé,
- níže najdete tiskovou zprávu předsedy německé ekologicko-demokratické strany, v níž mluvčí odkazuje na rakouskou lékařskou studii, která prokázala přímou souvislost mezi výskytem rakoviny a činností mobilního vysilače ve vzdálenosti do 200 m. Zprávu jsem přeložil do češtiny.
- tuto studii samotnou si lze stáhnout jako pdf na stránce:
http://groups.google.com/group/mobilfunk_newsletter/browse_thread/thread/e9e9cc3e58fd6314
- těch 200 m je na pováženou; když jedu tramvají po Evropské a po Vítězném náměstí (Kulaťák), vidím mobilní vysilače na střechách domů odhadem tak co 50 až 100 metrů - docela slušné pokrytí...
R. Hradil
Tisková zpráva. Buchner: "Záření mobilních vysilačů může způsobit rakovinu"

"Naše kritika mobilních telefonů je oprávněná." Tento výrok učinil prof. dr. Klaus Buchner, odborník na účinky mobilních telefonů a spolkový předseda ekologicko-demokratické strany ÖDP.

Buchner poukazuje na aktuální rakouskou studii, v níž vědci prokázali, že v bezprostřední blízkosti mobilních vysilačů onemocní rakovinou více lidí než v jiných srovnatelných oblastech.
Studii provedl rakouský environmentální lékař Gerd Oberfeld v pověření štýrské zemské vlády. Použil údaje o 1309 osobách ze dvou obcí: Hausmannstätten a Vasoldsberg, kde byl v letech 1984 až 1997 provozován mobilní vysilač pro C-síť. Výkon tohoto vysilače byl 25 Wattů a přibližně odpovídal dnešním mobilním vysilačům.
K výsledku studie Klaus Buchner řekl: "Ukázala se jednoznačná souvislost mezi radiační zátěží a četností výskytu rakoviny: V okruhu 200 metrů okolo vysilače je pravděpodobnost onemocnění rakovinou 3,9 krát vyšší než v okruhu 201 až 1200 metrů. Navíc byla spočítána radiační zátěž všech osob, které byly do výzkumu zapojeny. Jak se dalo očekávat, byla četnost výskytu rakoviny tím větší, čím vyšší byla radiační zátěž."

Buchner poukazuje na to, že k podobným výsledkům dospělo už i několik dalších výzkumů. Zvláštností nové studie je podle něj to, že skupina obyvatelstva byla vyšetřována velmi důkladně, aby se zjistilo, zda pro zvýšení výskytu rakovinného onemocnění mohou připadat v úvahu jiné příčiny než záření mobilních vysilačů. To však mohlo být vyloučeno. Tím bylo jasněji než ve všech dosavadních studiích ukázáno, že existuje souvislost mezi radiační zátěží mobilními vysilači a četností výskytu rakoviny.

Ekodemokrat Buchner vyzývá politiky, aby konečně vzali vážně ohrožení, jehož zdrojem je záření mobilních telefonů. "ÖDP je jediná strana v celém Německu, která se zasazuje o snížení mezních hodnot u mobilních telefonů. Protože nepřijímá firemní dary, může politiku vykonávat nezávisle na průmyslu mobilních telefonů ve prospěch lidí," uzavřel Buchner.

Ökologisch-Demokratische Partei (ödp),
Bundespressestelle, Sartoriusstr. 14, 97072 Würzburg
Tel. 0931/40486-11, florence.bodisco@oedp.de, www.oedp.de
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama