Podání na SZÚ

5. března 2009 v 15:19 | Radomil Hradil |  Tiskové zprávy, otevřené dopisy, rozhovory

Věc: Podání ve věci změny limitů pro expozici EMP a korekce publikací SZÚ o této problematice

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že se zřejmě připravují změny hygienických limitů pro ochranu obyvatelstva před účinky expozice EMP v ČR, prosím o sdělení, jakého charakteru budou tyto změny.

Budeme-li vycházet z návrhu Zprávy o obavách týkajících se účinků elektromagnetického pole na zdraví (2008/2211 (INI)) Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ze dne 19. 12. 2008, projednávané na zasedání Výboru 16. 2. 2009, podle níž se EP chystá vyzvat Evropskou komisi ke zpřísnění limitů pro expozici EMP, pak můžeme očekávat, že se i u nás takové zpřísnění připravuje.

Je-li tomu tak, pak se ptám, jak se s takovým zpřísněním limitů slučují informace publikované SZÚ k této problematice. Konkrétně mám na mysli například tyto údaje:

- "Ve skutečnosti je pravděpodobnější, že nové poznatky by vedly ke zmírnění limitů, protože ty jsou nyní stanoveny s velkou rezervou, tedy hluboko pod prahem, kdy expozice elektromagnetickému poli může u člověka poškodit zdraví." (Pekárek: Zdraví a mobilní telefony)

- "Jakékoli dlouhodobé nepříznivé účinky slabých elektromagnetických vysokofrekvenčních polí lze proto bezpečně prohlásit za neexistující." (Jelínek-Pekárek: Informace NRL č. 16/2009)

- "Tepelné působení zůstává i po více než padesáti letech používání zařízení emitujících vysokofrekvenční pole jeho jediným zjištěným potenciálně škodlivým faktorem." (tamtéž)

- "V každém případě je možné konstatovat, že na otázku o existenci elektromagnetické hypersenzitivity byla dána jednoznačná a negativní odpověď." (tamtéž)

- "Teplo a indukované proudy zůstaly jedinými faktory, kterými elektromagnetické pole může poškodit zdraví." (tamtéž)

Vzhledem k tomu, že tyto informace neodpovídají současnému stavu vědeckého poznání, jsou zcela jednostranné a zavádějící a jsou i v rozporu s připravovanou změnou legislativy na úrovni EU, žádám SZÚ o jejich stažení. Nejde zde jen o princip, ale o zdraví občanů ČR, kteří jsou SZÚ uváděni v omyl a tento omyl pro ně může mít tragické důsledky a může vést k závažnému poškození jejich zdraví.

S pozdravem

Ing. Radomil Hradil


Odpověď SZÚ z 16. 3. 2009:

Vážený pane inženýre,

byl jsem pověřen, abych odpověděl na Vaše e-mailové podání z 5. března tr., které se týká limitů pro elektromagnetické pole.

Sděluji Vám, že Státní zdravotní ústav žádné návrhy na změny limitů pro elektromagnetická pole (neionizující elektromagnetické záření) nechystá. Návrh "Zprávy o obavách týkajících se účinků elektromagnetického pole na zdraví (2008/2211 (INI))" Výboru Evropského parlamentu pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin ze dne 19. 12. 2008, o kterém se zmiňujete, je nám znám. Jak již jeho název ukazuje, týká se především obav obyvatelstva, které jsou v některých státech velmi silné, nesouvisejí však se skutečnými zdravotními riziky vyvolanými expozicí elektromagnetickému poli. Česká republika se při stanovení limitů řídila a řídí - podobně jako většina států Evropské unie - zjištěnými vědeckými poznatky o působení elektromagnetického pole na člověka. Pokud jde o texty týkající se elektromagnetického pole, které jsou zveřejňovány na webu Státního zdravotního ústavu, vycházejí z poznatků vědy a jsou a budou průběžně aktualizovány. Skutečnost, že s nimi nesouhlasíte, není důvodem k tomu, aby byly z našeho webu odstraněny.

Ing. Pavel Buchar, PhD.
zástupce vedoucího
Národní referenční laboratoře pro neionizující elektromagnetická pole a záření

Reakce, Radomil Hradil, 16. 3. 2009:

Vážený pane inženýre, děkuji za odpověď, byť pro mě neuspokojivou. Myslím, že víte stejně dobře jako já, že zpřísnění limitů v EU (a tím i u nás) je otázkou několika málo měsíců, a že to bude nejen na základě obav občanů, ale i vědeckých výzkumných výsledků, kterých je již dnes k dospozici dostatek. O to trapnější pak bude Vaše pozice, až budete nucen vysvětlovat, jak je možné tvrdit, že současné limity jsou padesátkrát přísnější, než hodnoty, které by mohly člověka ohrozit (viz doc. Pekárek v dnešním Respektu), a zároveň jaksi odborně zaštítit jejich zpřísnění. A odborně zaštítit přísnější limity jistě bude třeba a přijde Vám na to politická objednávka, stejně jako zatím přichází politická objednávka na hájení starých limitů a bagatelizování jejich zdravotních rizik.
S pozdravem
Radomil Hradil
elektrosmog.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama